REGULAMIN CMENTARZA
PARAFII RZYMSKO-KATOLICKIEJ POD WEZWANIEM
WNIEBOWZIĘCIA N.M.P. W GRABIU
- Cmentarz jest własnością Parafii pod wezwaniem N.M.P w Grabiu 32, 32-002 Węgrzce Wielkie, Telefon 12 251 13 35. Służy do grzebania ciał zmarłych, wyrażania pamięci i czci dla zmarłych, modlitwie za nich. Jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością.
- Administratorem cmentarza jest ks. Proboszcz Parafii I ma do pomocy wyznaczonego zarządcę, który w jego imieniu dba o porządek na cmentarzu i wykonuje konieczne prace:
Zarządcą cmentarza jest pan Janusz KOSTUCH
reprezentujący firmę Zakład Usług Pogrzebowych "ZNICZ"
Całodobowy kontakt, Niepołomice, ul. Grunwaldzka 43,
tel.: 12 281 18.82, kom.: 602 327 420, 608 130 956 - Na cmentarzu w wyznaczonych miejscach grzebalnych można pochować zmarłych
a) parafian
b) inne osoby z poza parafii, które mają na cmentarzu parafialnym grób rodzinny i zarezerwowane miejsce - Przy okazji rezerwacji miejsca składa się ofiarę na utrzymanie cmentarza I parafii. Dokonanie rezerwacji potwierdza się w kancelarii parafialnej odpowiednim dokumentem.
- Osoba przez dokonanie rezerwacji nie nabiera praw własności co do miejsca na którym znajduje się grób lecz staje się czasowym dysponentem.
- Czas pogrzebu ustala się z ks. Proboszczem lub zarządcą cmentarza.
- Miejsce grzebania, rodzaj grobu uzgadnia się z zarządcą cmentarza, który dokonuje wykopu grobu i pobiera za wykonaną pracę opłatę. Do jego obowiązków należy rozbiórka pomnika, wykopanie, zasypanie grobu, otwarcie i zamknięcie grobowca i uporządkowanie miejsca wokół mogiły.
- Sprawy związane z miejscem wykopu grobu lub grobowca uzgadnia rodzina zmarłej /zmarłego osobiście z zarządcą cmentarza.
- Wszystkie prace ziemne związane z wykopem grobów i grobowców oraz ekshumacją dokonuje zarządca cmentarza. Zainteresowani ekshumacją informują proboszcza i zarządcę cmentarza na 5 dni przed planowanym terminem.
- Wszystkie prace prowadzone na cmentarzu należy uzgodnić z ks. Proboszczem - administratorem cmentarza i z zarządcą cmentarza oraz uzyskać w kancelarii parafialnej stosowne zezwolenie na wykonanie prac tj:
a) ekshumacja zwłok ( zainteresowani załatwiają zgodę ze SANEPID-u)
b) budowa nowego pomnika.
c) remont pomnika
d) kładzenie kostki brukowej
e) montaż ławek, kwietników
f) sadzenie krzewów | innych elementów zdobniczych przy grobie - Jeżeli po 20 latach dysponent nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji to administrator cmentarza traktuje to jako rezygnację z miejsca na cmentarzu.
- Grób może być przekopany i ponownie użyty jako nowe miejsce grzebalne po upływie 20 lat od ostatniego pochówku.
- Rodzina osoby zmarłej zobowiązana jest do stałej troski o stan i wygląd grobu oraz jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych, Wszelkie śmieci i pozostałości winny być niezwłocznie usuwane z grobu i składane na miejscu do tego przeznaczonym.
- Na grobach można ustawiać nagrobki, a na piwnicach grobowce. Jednakże przed przystąpieniem do realizacji tej inwestycji należy dokonać ustaleń dotyczących wymiarów nagrobka/grobowca i posiadać aktualną rezerwację miejsca i zezwolenie administratora cmentarza na inwestycję.
- Zakład kamieniarski ma prawo wykonywać na cmentarzu swoje prace tylko wtedy, gdy posiada zezwolenie od ks. Proboszcza Parafii i uiści opłatę za wjazd opłaconą u zarządcy cmentarza.
- Zgłoszenie o planowanych pracach kamieniarskich do zarządcy cmentarza nastąpić musi co najmniej 24 godziny wcześniej.
- Prace przy nagrobku, grobowcu, obramowaniu i tym podobne należy tak wykonać by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobowcach, ani sporów z sąsiednimi użytkownikami. Zakład kamieniarski odpowiada za uporządkowanie miejsca po wykonaniu prac. Jeżeli zakład kamieniarski nie pozostawi porządku nie będzie mógł podejmować żadnych prac na cmentarzu.
- Na cmentarzu zabrania się:
a) wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody zarządcy cmentarza
b) wprowadzania zwierząt
c) zanieczyszczania cmentarza
d) samowolnego usuwania drzew | krzewów
e) wyjeżdżania na teren cmentarza pojazdami jednośladowymi
f) palenia papierosów | picia alkoholu
g) hałasowania na cmentarzu
h) wyrzucania prywatnych śmieci do cmentarnych wysypisk
i) wjazdu zakładowi kamieniarskiemu bez zezwolenia proboszcza i opłaty dokonanej u zarządcy cmentarza - Pozostałości po starych rozebranych pomnikach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza przez właściciela grobu lub kamieniarza.
- Za jakiegokolwiek szkody wynikłe z niesolidnego wykonaniu robót, czy nie zapobiegnięcie szkodzie powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika odpowiedzialna jest rodzina opiekująca się grobem.
- Na cmentarzu wolno przebywać każdego dnia od rana do zmroku.
- Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez ks. Proboszcza oraz zarządcę cmentarza.