REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO RZYMSKO-KATOLICKIEJ PARAFII ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA
W KATOWICACH - JÓZEFOWCU
W celu zapewnienia należytej czci zmarłym oraz dla porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego powierza się cmentarz wraz z jego urządzeniami szczególnej dbałości osób wykonujących na jego terenie pracę i odwiedzających groby swoich bliskich oraz zaleca się stosowanie poniższego regulaminu.
Cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku naszych Zmarłych i miejscem modlitwy za nich. Ma charakter sakralny i jest otoczony religijną czcią, szacunkiem oraz szczególną troską. Cmentarz powinien być miejscem szczególnej dbałości odwiedzających groby swoich bliskich oraz osób wykonujących na jego terenie prace.
I. PRZEPISY OGÓLNE
- Cmentarz rzymskokatolicki w Katowicach Józefowcu przy ul. Józefowskiej jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Rzymskokatolickiego przeznaczonym do pochówku wiernych Kościoła oraz osób, które wyrażą wolę pochowania z poszanowaniem jego charakteru. Kościół Katolicki pełni na nim swoją misję i sprawuje kult publiczny w granicach wyznaczonych przez prawo kościelne, a potwierdzonych przez prawo powszechne, w szczególności przez Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.
- Właścicielem i zarządcą cmentarza jest Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu, na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem.
- Każdy wierny parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach Józefowcu ma prawo do grobu na cmentarzu parafialnym, natomiast osoby spoza parafii tylko w przypadku gdy będą złożone do grobu rodzinnego.
- Przepisy niniejszego regulaminu są zgodne z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. z późn. zm. oraz pozostałymi przepisami prawa państwowego.
- Administrator cmentarza oraz osoby, którym zlecono usługi cmentarne wykonują je na podstawie niniejszego regulaminu i załączników do niego, respektując i stosując określone w nich procedury. Załącznikiem do niniejszego regulaminu są: zasady wykonywania prac kamieniarskich (załącznik nr 1) i zasady zagospodarowania terenu wokół grobu (załącznik nr 2).
II. PRZEPISY PORZĄDKOWE
1. Cmentarz otwarty jest codziennie w następujących w godzinach:
6.00-22.00 (od 1 kwietnia do 31 października);
całą dobę (od 1 listopada do 8 listopada);
7.00-19.00 (od 9 listopada do 31 marca).
2. Do zadań zarządcy cmentarza w szczególności należy:
-piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości pogrzebowych;
-sprawowanie nadzoru nad czynnościami przygotowania grobu (miejsca spoczynku)
-uporządkowania otoczenia grobu po czynnościach związanych z pochówkiem lub ekshumacją, czuwanie nad prawidłowym wykonaniem robót jeśli usługi te wykonuje inny przedsiębiorca;
-nadzór architektoniczno-urbanistyczny, sanitarny i porządkowy;
-prowadzenie dokumentacji cmentarza wynikającej ze stosownych przepisów prawa;
-utrzymywanie porządku, w tym utrzymywanie we właściwym stanie technicznym dróg dojazdowych wewnętrznych, np. utrzymanie alejek, zamiatanie i odśnieżanie dróg, utrzymywanie we właściwym stanie dostępu do pól grzebalnych oraz urządzeń np. wodno-kanalizacyjnych, organizacja wywozu śmieci;
-planowanie, zakładanie i utrzymywanie zieleni, np. koszenie trawy, grabienie liści.
-udostępnianie infrastruktury cmentarza;
-wykonywanie wszelkich innych prac związanych z zagospodarowaniem i utrzymaniem cmentarza, w tym przygotowanie pól grzebalnych zgodnie z planem zagospodarowania cmentarza.
-usługi cmentarne, prowadzenie przewidzianej prawem ewidencji i dokumentacji, przyjmowanie ofiar cmentarnych, utrzymanie porządku, wykonywanie wszelkich prac związanych z ogrodzeniem, zagospodarowaniem i utrzymaniem terenu cmentarza.
- Osoby przebywające na terenie cmentarza obowiązane są do dbania o czystość i porządek na odwiedzanych grobach i na terenie całego cmentarza
- Zabrania się na terenie cmentarza: - zakłócania ciszy i powagi miejsca, - przebywania w stanie nietrzeźwym, - spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających, - palenia papierosów, - prowadzenia akwizycji i umieszczania reklam, - prowadzenia handlu, - chodzenia po grobach, - stawania na płytach zamykających groby murowane, - niszczenia grobów, - usuwania z grobów tablic i napisów dotyczących osób tam pochowanych, - zabierania wszelkiego rodzaju roślin, dekoracji, zniczy oraz innych przedmiotów z cudzych grobów, - wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zgody zarządcy cmentarza, - jeżdżenia rowerem lub hulajnogą, - wyrzucania śmieci w miejscach niedozwolonych, - wyrzucania do kontenerów śmieci niepochodzących z cmentarza, - wypalania śmieci.
- Wprowadzenie zwierząt na cmentarz może nastąpić pod opieką właściciela, w sposób który zapewni mu właściwe sprawowanie nad nimi kontroli.
- Za zniszczenia i szkody powstałe w związku z działaniem siły wyższej, sił przyrody, z winy osoby trzeciej (np. kradzież) lub niezachowania przez osobę trzecią należytej staranności oraz w związku z aktami wandalizmu, zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności.
- Wykonywanie wszelkich prac na terenie cmentarza: w szczególności prac pogrzebowych, kamieniarskich i brukarskich, w tym ustawienia ławek – wymaga uzyskania od zarządcy cmentarza pisemnego zezwolenia zgodnie z załącznikami do regulaminu.
- Dysponentem grobu jest osoba, która złożyła ofiarę za miejsce grzebalne i jest uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie grobu jako posiadająca prawo do grobu.
- Dysponent grobu jest zobowiązany do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego obejścia grobu przez cały okres dysponowania prawem do grobu, tj. przez 20 lat w odniesieniu do grobu ziemnego lub stale w odniesieniu do grobu murowanego.
- Zieleń wysoka znajduje się pod opieką zarządcy cmentarza. Dysponenci grobów nie mogą we własnym zakresie wykonywać sadzenia, wycinki ani innej zmiany stanu drzew i krzewów rosnących na cmentarzu.
- Wszyscy wykonawcy mają prawo do świadczenia usług pogrzebowych oraz prac kamieniarskich i brukarskich, na jednakowych warunkach, za okazaniem dokumentów poświadczających przeszkolenie BHP w tym zakresie.
- Zarządca cmentarza lub osoby przez niego upoważnione mają prawo do żądania okazania dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej oraz zlecenia na organizację pogrzebu.
- Wykonawcy usług/prac na terenie cmentarza ponoszą całkowitą odpowiedzialność za wszelkie ewentualne szkody na osobie lub mieniu poniesione przez właściciela cmentarza lub osoby trzecie, a powstałe w wyniku lub w związku z realizowanymi przez wykonawców pracami lub usługami. Wykonawcy ponoszą też pełną odpowiedzialność za działania, zaniechanie działań, uchybienia i zaniedbania własne, swych pracowników i osób trzecich, którymi będą posługiwać się w celu wykonania umowy, w tym podwykonawców i ich pracowników (działania zawinione i niezawinione) w takim stopniu, jakby to były działania, względnie uchybienia ich własne.
- Zarządca cmentarza może zastosować wobec wykonawcy usług czasowy lub stały zakaz działalności na cmentarzu w przypadku stwierdzenia:
- rażących uchybień przy wykonywaniu prac lub usług;
- nieprzestrzegania przez wykonawcę procedur i postanowień regulaminu;
- uchybienia wymogom liturgii i zasadom obowiązującym w miejscu świętym.
- Usytuowanie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza a nagrobek musi zachowywać wymiary zgodnie z obowiązującymi przepisami (załącznik nr 1).
- Osoby oraz podmioty wykonujące wszelkie prace grzebalne, budowlane i kamieniarskie zobowiązane są do:
-powiadomienia zarządcy/administratora cmentarza o każdorazowym rozpoczynaniu prac na terenie cmentarza;
-przestrzegania przepisów BHP przy prowadzonych robotach;
-zabezpieczenia rejonu prowadzenia robót przed dostępem osób przypadkowych;
-kopania grobu w miejscu i w sposób wskazany przez administratora cmentarza;
-wykonania grobu zgodnie z wymiarami określonymi przez prawo;
-wyłożenia miejsca odkopu gruntu z kopanego grobu folią lub innymi materiałami zabezpieczającymi przed zanieczyszczeniem;
-uporządkowania miejsca prowadzenia robót wraz z terenem przyległym po zakończeniu prac oraz usunięcia poza teren cmentarza odpadów budowlanych i innych zbędnych materiałów;
-zgłoszenia u zarządcy/administratora cmentarza faktu zakończenia kopania i zamknięcia grobu, a także zakończenia prac budowlanych i kamieniarskich.
- Na teren cmentarza dozwolony jest tylko wjazd samochodu uczestniczącego w ceremonii pogrzebowej lub innego pojazdu wyłącznie dla celu rozładunku materiałów. Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej lub po rozładunku samochód musi niezwłocznie opuścić teren cmentarza.
- Wszelkie prace budowlane mogą być realizowane przez dysponenta grobu lub upoważnionych przez niego wykonawców po uprzednim uzyskaniu zezwolenia zarządcy cmentarza.
- Osoby i podmioty kopiące grób ponoszą odpowiedzialność za wszelkie ewentualne wypadki i szkody powstałe w związku z wykonywanymi robotami.
- Usługi kamieniarskie, np. postawienie lub naprawa nagrobka, mogą być świadczone przez wykonawców po uzyskaniu pisemnego zezwolenia zarządcy cmentarza. Wzory dokumentów zezwolenia i oświadczeń określają załączniki do regulaminu.
- Usługi i prace kamieniarskie przy grobach mogą być wykonywane w dni robocze oraz w sobotę, po uprzednim uzyskaniu zgody zarządcy cmentarza, w godzinach jego pracy lub po indywidualnym uzgodnieniu tego czasu.
- Użycie grobu do ponownego pochówku regulują obowiązujące przepisy prawa państwowego.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie przepisy kościelne i państwowe dotyczące cmentarzy oraz inne przepisy powszechnie obowiązujące.
- Zarządca cmentarza pobiera ofiary za usługi cmentarne określone przez Parafialną Radę Ekonomiczną.
- Uzupełnieniem regulaminu jest dokument II Synodu Archidiecezji Katowickiej „Wskazania dotyczące zarządzania cmentarzami parafialnymi w Archidiecezji Katowickiej”, stanowiący załącznik do regulaminu.
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie w dniu 15 kwietnia 2024 roku po zatwierdzeniu przez Parafialną Radę Ekonomiczną.
Ks. Tomasz Kusz- proboszcz
Parafialna Rada Ekonomiczna