Regulamin Cmentarza parafialnego w Rogowie
§ 1. Przepisy ogólne
1) Właścicielem Cmentarza parafialnego w Rogowie jest Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rogowie.
2) Czynności administracyjne wykonuje Zarządca Cmentarza Parafii – Proboszcz bądź Administrator Parafii, działający w imieniu i na rzecz Parafii.
3) Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu. Za właścicieli nagrobków uważa się dysponentów grobów.
§ 2. Postanowienia porządkowe
1) Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do poszanowania świętości miejsca, zachowania ciszy i szacunku należnego osobom zmarłym.
2) Na terenie cmentarza zakazuje się:
a) zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca, palenia papierosów i picia alkoholu, przebywania osób w stanie nietrzeźwym oraz pod wpływem środków odurzających;
b) zaśmiecania terenu;
c) wyrzucania do śmietnika starych elementów pomników, gruzu i ziemi (do usunięcia z cmentarza starych elementów pomników oraz gruzu zobowiązany jest dysponent miejsca grzebalnego lub wykonawca nowego pomnika);
d) wprowadzania zwierząt;
e) niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych;
f) samodzielnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów;
g) samodzielnego dokonywania prac remontowych lub budowlanych nagrobków bez wcześniejszego dokonania ustaleń z Zarządcą Cmentarza;
h) wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy Cmentarza;
i) handlu, akwizycji, umieszczania reklam, ogłoszeń, rozkładania wizytówek i wszelkich czynności naruszających charakter tego miejsca.
3) Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach.
4) Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z dewastacji lub klęsk żywiołowych. Nagrobki podlegają indywidualnemu ubezpieczeniu.
5) Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków:
a) grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje wydobytą z tego grobu ziemią;
b) grób murowany stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę, nad którymi wykonane jest sklepienie;
c) grób rodzinny stanowi grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien ze zwłokami lub urn;
d) katakumby stanowią pomieszczenie z niszami w ścianie, przeznaczone do pochówku zwłok;
e) kolumbarium stanowi budowlę z niszami przeznaczonymi do składania urn;
f) miejsce grzebalne, to miejsce wyznaczone przez Zarząd Cmentarza do urządzenia grobu.
6) Wymiary grobów nie mogą wykraczać poza określone wyżej wymienionym Rozporządzeniem.
7) Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu albo usypywać ziemię w postaci pagórka nad grobem. Na ustawienie nagrobka potrzebne jest pozwolenie Zarządcy Cmentarza, któremu należy przedstawić projekt rysunkowy nagrobka
8) Przejścia między grobami i otoczenia grobów mogą być zagospodarowane wyłącznie za zgodą Zarządcy Cmentarza oraz na warunkach przez niego określonych.
§ 3. Opłaty
1) Na Cmentarzu parafialnym obowiązują opłaty, które stanowią jedną ze składowych przychodu parafialnego. Przeznaczone są na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarza: składowania i wywozu śmieci, wody, energii elektrycznej, utrzymania porządku na Cmentarzu. Ponadto przeznaczone są na ochronę zabytkowej substancji będącej własnością parafii.
2) Opłaty są pobierane z tytułu:
a) rezerwacji miejsca cmentarnego;
b) udostępnienia miejsca grzebalnego;
c) przedłużenia dzierżawy grobu;
d) stawiania nowego pomnika lub wymiany starego pomnika;
e) wywozu śmieci i udostępnienia wody.
§ 4. Postanowienia końcowe
1) W sprawach nieuregulowanych Regulaminem stosuje się przepisy Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, Kodeksu Cywilnego oraz przepisy wykonawcze do wymienionych ustaw.
2) Regulamin wchodzi w życie z dniem 21 marca 2022 r.