Regulamin Cmentarza Parafialnego (skrót)



§ 1. Przepisy ogólne

  1. Właścicielem Cmentarza w Szczawinie, ul. Kościelna 44 jest Parafia Rzymaskokatolicka pw. Św. Stanisława w Szczawinie

  2. Czynności administracyjne wykonuje Zarządca Cmentarza Parafii – Proboszcz Parafii, działający w imieniu i na rzecz Parafii.

  3. Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu. Za właścicieli nagrobków uważa się dysponentów grobów.



§ 2. Postanowienia porządkowe

  1. Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do poszanowania świętości miejsca, zachowania ciszy i szacunku należnego osobom zmarłym.

  2. Na terenie cmentarza zakazuje się:

  1. Zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca.

  2. Zaśmiecania terenu.

  3. Wprowadzania zwierząt.

  4. Niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych.

  5. Samodzielnego dokonywania prac remontowych lub budowlanych nagrobków bez wcześniejszego dokonania ustaleń z Zarządcą Cmentarza.

  6. Wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy Cmentarza.

  1. Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach.

  2. Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z dewastacji lub klęsk żywiołowych. Groby podlegają indywidualnemu ubezpieczeniu.

  1. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz.U. z 2008 r., nr 48, poz. 284):

a) grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje wydobytą z tego grobu ziemią;

b) grób murowany stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę, nad którymi wykonane jest sklepienie;

c) grób rodzinny stanowi grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien ze zwłokami lub urn;

d) katakumby stanowią pomieszczenie z niszami w ścianie, przeznaczone do pochówku zwłok;

e) kolumbarium stanowi budowlę z niszami przeznaczonymi do składania urn;

f) miejsce grzebalne, to miejsce wyznaczone przez zarząd cmentarza do urządzenia grobu.

 

 

§ 3. Opłaty

  1. Na Cmentarzu Parafialnym obowiązują opłaty, które przeznaczone są na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarza jak koszty: wywozu i składowania śmieci, utrzymania porządku na Cmentarzu, na opłaty za wodę, energię elektryczną itp.

  2. Opłaty są pobierane z tytułu:

  1. Rezerwacji miejsca cmentarnego

  2. Udostępnienia miejsca grzebalnego

  3. Przedłużenia dzierżawy grobu

  4. Stawiania nowego pomnika lub wymiany starego pomnika (10% wartości)

  5. wywozu śmieci i udostępnienia wody

  1. Zarządca Cmentarza Parafii potwierdza każde pobranie opłaty odpowiednim dokumentem.



§ 4. Postanowienia końcowe

  1. Niniejszy regulamin wchodzi w życie w dniu ogłoszenia, tj. 01.11.2023 r.

  2. W sprawach nieuregulowanych Regulaminem stosuje się przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kodeksu Cywilnego oraz przepisy wykonawcze do wymienionych ustaw.

 

Regulamin cmentarza parafialnego

w Szczawinie ( wersja pełna)

Na podstawie art. 2 i art. 45 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2013 r poz. 1169, ze zmianami) w związku z art. 8 ust. 3 art. 23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 roku (Dz. U. nr 51 poz. 318) przy zachowaniu ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2011 roku, nr 118 poz. 687, ze zmianami) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. nr.48 póz. 284), stanowi się, co następuje:

Przepisy ogólne.

1. Cmentarz rzymsko-katolicki w Szczawinie jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Katolickiego, przeznaczonym do pochówku wiernych Parafii, którzy wyrażą wole pochowania na nim z poszanowaniem jego charakteru. Kościół Katolicki pełni na nim swa misję i sprawuje kult publiczny w granicach wyznaczonych przez prawo kościelne, a potwierdzonych przez prawo powszechne, w szczególności przez Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską.

2. Właścicielem Cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczawinie, na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem.

3. Czynności zarządu i bieżącą administrację wykonuje Zarządca Cmentarza Parafii – Proboszcz Parafii, działający w imieniu i na rzecz Parafii, który prowadzi dokumentację cmentarza zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym Księgę zmarłych oraz Księgi cmentarnej zgodnie z inwentaryzacją cmentarza oraz przyjmuje opłaty cmentarne za użytkowanie miejsc grzebalnych oraz inne opłaty związanych z funkcjonowaniem cmentarza.

4.  Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu. Za właścicieli nagrobków uważa się dysponentów grobów.

5.  Poza usługami pogrzebowymi pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny i stanowią posługę duszpasterską.

Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do chowania zmarłych. Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku wobec pochowanych tutaj zmarłych. Powinny też troszczyć się o porządek i czystość znajdujących się tutaj grobów oraz całego cmentarza.

SZCZAWIN, 01 LISTOPAD 2023r.

Ks. Proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczawinie

Przepisy szczegółowe.

1.   Właścicielem cmentarza jest parafia p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczawinie.

2.   Zarządcą cmentarza jest proboszcz parafii. W imieniu zarządcy, czynności administracyjne na cmentarzu może wykonywać wyznaczona przez Proboszcza osoba – do ich kompetencji należy:

a/ troska o wygląd cmentarza

b/ ustalenie miejsca pochówku

c/ pobieranie opłat za miejsce pochówku, jego przedłużenie / prolongata / na kolejne lata, opłaty za śmieci i wodę. Opłaty te przeznaczone są na koszty utrzymania cmentarza.

d/ wykonywanie innych zadań zgodnych z ustawą o cmentarzach.

3.   Zarządca cmentarza prowadzi Księgę Cmentarną.

4.   Na terenie parafii, znajduje się tylko cmentarz parafialny, dlatego prawo do pochówku na tym cmentarzu mają wszyscy mieszkańcy parafii bez względu na światopogląd, wyznanie czy praktyki religijne.

5.   Na cmentarzu parafialnym prochy ludzkie po kremacji należy pochować w urnie. Nie wolno rozsypywać na cmentarzu prochów ludzkich po spopieleniu.

6.   Pochowanie na cmentarzu osoby zmarłej z innej parafii wymaga zgody proboszcza zarządzającego cmentarzem.

7.   Ekshumacji zwłok ludzkich oraz pochowania ekshumowanych zwłok z innego cmentarza można dokonać według obowiązujących przepisów prawnych Sanepidu.

8.   Opłaty cmentarne:

·   POKŁADNE – to opłata składana zarządcy cmentarza z racji nowego pogrzebu / powstania nowego grobu /również w grobie głębinowym / przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okres 20 – lat.

·   PROLONGATA – to opłata za miejsce pochowania zmarłego po 20 latach na okres następnych 20 – lat. Jeżeli nie zostanie uzgodniona i opłacona prolongata, to w myśl obowiązujących przepisów prawnych po 20 latach od dnia pogrzebu grób może ulec likwidacji i przeznaczony być do ponownego pochówku. Zarządca cmentarza nie ma obowiązku informowania opiekuna grobu o kończącym się terminie przedłużenia prolongaty.

·   POSTAWIENIE NOWEGO NAGROBKA – należy przedstawić projekt nagrobka wg określonych rozmiarów (pojedynczy 100cmx200cm; podwójny 180cmx200cm) i na tej podstawie uzyskać zgodę zarządcy cmentarza. Firma kamieniarska ustawiająca nagrobek powinna posiadać zgodę zarządcy cmentarza. Wykonawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody i straty wyrządzone w mieniu cmentarza i osób trzecich oraz zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej przez siebie szkody i zadośćuczynienia osobom poszkodowanym. Wykonawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania i zaniechania swoich pracowników, realizujących prace i usługi na terenie cmentarza. Wykonawcom usług kamieniarskich zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, pojemnikami, materiałami budowlanymi i sprzętem oraz pozostawiania nieuporządkowanego terenu. Przygotowanie zapraw murarskich może odbywać się tylko w specjalnych pojemnikach. Po wykonanych usługach kamieniarskich zabrania się pozostawiania na terenie cmentarza krzyży, symboli religijnych i innych elementów nagrobków. Zabrania się wrzucania gruzu i odpadów po usługach kamieniarskich do pojemników ustawionych na cmentarzu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

·    OPŁATY ZA WYWÓZ ŚMIECI

9.   Każdy grób powinien mieć wyznaczonego opiekuna - dysponenta, jego adres i dane kontaktowe w celu wzajemnego kontaktu z zarządcą cmentarza zwłaszcza w kwestii kolejnych prolongat. Opiekun grobu lub rodzina może również zgłosić zarządcy cmentarza decyzję o rezygnacji z grobu w celu przeznaczenia go do innego pochówku, ale dopiero po 20 latach od dnia pogrzebu. Po rezygnacji z grobu, opiekun jest zobowiązany do usunięcia wszystkich pozostałości nagrobka.

10.               Odpady i śmieci wyłącznie z cmentarza należy składować w wyznaczonym do tego miejscu.

11.               Na terenie cmentarza zakazuje się w szczególności:

  • zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca, w tym używania radioodbiorników;
  • Samowolnego wykonywania usług kamieniarskich;
  • ustawiania ławek, ogrodzeń, układanie pozbruku, chodników, sadzenia drzew/krzewów bez zezwolenia zarządcy;
  • wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;
  • przebywania w stanie nietrzeźwym lub spożywania piwa czy alkoholu, palenie papierosów;
  • wprowadzania zwierząt (nie dotyczy psów przewodników);
  • prowadzenia działalności handlowej i reklamowej, akwizycji, rozkładania wizytówek;
  • zastawiania i zagospodarowywania przejść między grobami w sposób powodujący utrudnienie w poruszaniu się osób na cmentarzu oraz zabudowania grobu wykraczającego poza powierzchnią miejsca grzebalnego;
  • wjeżdżania pojazdami mechanicznymi i konnymi, za wyjątkiem pojazdów firm wykonujących usługi kamieniarskie za zgodą zarządcy;
  • innych zachowań uwłaczających pamięci zmarłych.
    12.               Kształt nagrobków, pomników i grobowców, znajdujące się na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać wyznaniowego charakteru cmentarza, zawierać treści o charakterze politycznym i budzącym zgorszenie.

13.               Cmentarz jest ubezpieczony przez parafię w zakresie OC. Nie dotyczy to ubezpieczenia nagrobków i grobów murowanych, które należy ubezpieczyć we własnym zakresie od dewastacji, zniszczenia czy kradzieży.

14.                Zarządca cmentarza Parafii nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, dzikich zwierząt, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody wynikające z zaniedbania lub zaniechania.

SZCZAWIN, 01 LISTOPAD 2023r.

Ks. Proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczawinie