REGULAMIN CMENTARZA
PARAFII WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
WOJKOWICE-ŻYCHCICE

 

Celem niniejszego regulaminu jest uściślenie postanowień obowiązujących aktów prawnych dotyczących cmentarzy i chowania zmarłych, jak również dbałość o zachowanie porządku i powagi miejsca świętego, jakim jest cmentarz.

 


 

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Cmentarz Par. Rzym. Kat. Wniebowzięcia N. M. P. Wojkowice-Żychcice jest cmentarzem wyznianiowym i stanowi własność Parafii Najświętszej Maryi Panny.

  2. Jego administrowaniem zajmuje się Proboszcz Parafii lub z upoważnienia Proboszcza Zarządca Cmentarza, wykonujący zadania wynikające z obowiązujących aktów prawnych dotyczących cmentarza i chowania zmarłych.
    Postanowienia niniejszego regulaminu są zgodne z przepisami prawa kanonicznego i państwowego.

  3. Do tych zadań w szczególności należy:
    a) przyjmowanie zwłok do pochowania i przydzielenie miejsca do urządzenia grobu.
    b) obsługa pogrzebów, kopanie grobów, przygotowanie grobowców do pochówku, chowanie zwłok i ekshumacje, oraz
         piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości pogrzebowych.
    c) wykonanie wszelkich prac związanych z zagospodarowaniem i utrzymaniem cmentarza, w tym przygotowanie
         kwater pod groby: murowane/piwnice/ziemne zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego terenu.
    d) koszenie trawy, odśnieżanie dróg - dostępu do pól grzebalnych.
    e) za wykonane usługi do pogrzebu, wykonanie pomnika, oraz inne prace Zarządca cmentarza wydaje faktury.

     


 

ROZDZIAŁ II

&1

  1. Cmentarz jest otwarty codziennie w okresie od 01 kwietnia do 30 września od godziny 08:00 do 20:00, w pozostałych miesiącach od godziny 08:00 do zmroku

  2. Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należytego Zmarłym oraz dbanie o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i ich otoczeniu.

     


 

ROZDZIAŁ III

&2

  1. Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:
    a) picia alkoholu i przebywanie w stanie nietrzeźwym
    b) wyprowadzania zwierząt
    c) niszczenia pojemników na śmieci
    d) wypalania śmieci lub wyrzucania poza miejscami do tego przeznaczonymi
    e) zabudowy grobu wykraczającej poza powierzchnie miejsca grzebalnego.
    f) samowolnego ustawiania ławek, ogrodzeń, sadzenie drzew i krzewów, utwardzenia wokół miejsc grzebalnych itp.
        Podjęcie takich działań bez uzgodnienia zgody Zarządcy cmentarza może skutkować usunięciem bezprawnie ustawionych ławek, posadzonych roślin i przywróceniem powierzchni poza miejscem grzebalnym do stanu pierwotnego.
    g) samowolnego wykonania prac budowlanych.
                                                                                                                                                   


                                                

   &3

  1. Na terenie cmentarza zakazuje się bez zezwolenia Zarządcy:
    a) wykonania prac kamieniarskich, budowlanych i prowadzenia działalności handlowej.
    b) ustawiania, przestawiania ławek, płotów itp. utrudniając komunikację i ruch pieszy oraz dojście do grobów.
    c) wjazdu pojazdami mechanicznymi
    d) sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów
    e) umieszczania reklam
    f) zbieranie wszelkiego rodzaju roślin, sztucznych kwiatów i wiązanek, zniczy z cudzych grobów.
    g) gromadzenia śmieci i odpadów przy grobach zaniedbanych, oraz miejscach do tego nieprzeznaczonych.

  2. Wykonanie wszelkich prac na cmentarzu może być dopuszczalne po spełnieniu i powiadomieniu Zarządcy cmentarza.

 

  1. Na cmentarzu mogą znajdować się groby ziemne, groby murowane/piwnice/groby rodzinne.

  2. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. nr 28, p. 284)
    a) grób ziemny stanowi dół w ziemii, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje się wydobytą z tego
         grobu ziemią
    b) grób murowany/piwnica stanowi dół, w którym boki są betonowe do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę
         nad którą są wykonane jest sklepienie z płytek betonowych.


 

&4

  1. Za miejsca grzebalne ziemne i murowane/piwnice oraz postawienie nowego pomnika pobiera się opłaty.
    Informacja o wysokości opłat za korzystanie z infrastruktury cmentarza, oraz innych opłat jest dostępna w kancelarii Parafii.

  2. Wszystkie opłaty o których mowa w pkt. 1 wynikają z kosztów funkcjonowania i utrzymania cmentarza, oraz planów inwestycyjnych.

  3. Pracownik kancelarii przyjmując opłatę potwierdza ten fakt każdorazowo dokumentem KP z numerem i pieczątką Parafii.

  4. POKŁADNE to opłata składana Właścicielowi cmentarza jako JEDNORAZOWA OPŁATA PRZY POGRZEBIE Trumna czy Urna

  5. Po upływie 20 lat dysponent grobu nurowanego/piwnicy/grobu rodzinnego, oraz ziemnego jest zobowiązany o uiszczenie opłaty za utrzymanie infrastruktury cmentarza.

  6. Przez usługi pogrzebowe rozumie się eksportację zwłok z miejsca zgonu do miejsca przechowania, przewóz zwłok z miejsca przechowania do kościoła.

  7. Pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny i stanowią posługę duszpasterską.

  8. Przez usługi kamieniarskie rozumie się wykonanie wszystkich czynności związanych z budową, montażem, demontażem lub naprawą nagrobka.

  9. Właściciel cmentarza Parafia w myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnęntrzych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2001 roku w sprawie prowadzenia ewidencji grobów jest zobowiązanych do prowadzenia "KSIĘG CMENTARNYCH", których wymagania określa w/w rozporządzenie


 

USŁUGI KAMIENIARSKIE

  1. Usługi i prace kamieniarskie przy grobach/ustawianie, wymiana lub renowacja nagrobka albo jego częsci itp. mogą być wykonywane tylko w dni robocze, oraz sobotę w godzinach otwarcia cmentarza, po uzyskaniu pisemnej zgody Zarządcy cmentarza, wniesieniu stosownych opłat i zgłoszeniu prac w kancelarii Parafii.

  2. Kancelaria Parafii jest czynna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
    w niedziele i święta nieczynna.
    Kancelaria Parafii załatwia wszelkie sprawy związane z pogrzebem, oraz funkcjonowaniem cmentarza, oraz pobiera z tego tytułu stosowne opłaty.

  3. Uroczystości pogrzebowe odbywają się od poniedziałku do soboty po ustaleniu dnia i godziny pochówku - potwierdzone protokołem z Zarządcą cmentarza


 

ROZDZIAŁ IV

Zasady dysponowania grobem i ponoszenia opłat

  1. Każdy grób powinien mieć dysponenta. Przez dysponenta grobu rozumie się osobę, która opłaciła miejsce grzebalne i jest uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie grobu w imieniu osób posiadających prawo do grobu.
    Dysponent grobu w momencie dysponowania grobem oświadcza w formie pisemnej, że nie ma innych osób, które mogą rościć prawa do grobu.

  2. Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest immiene pokwitowanie uiszczenia stosownych opłat za grób wystawione dysponentowi przez kancelarię Parafii.

  3. W przypadku śmierci dysponenta grobu oraz w sytuacji gdy nie został on w nim pochowany, prawo do dysponowania grobem przechodzi na osobę, która go pochowała, chyba, że inna osoba przedstawi orzeczenie sądowe, wskazujące ją, jako osobę uprawnioną do decydowania o grobie.

  4. Dysponent grobu jest uprawniony zrzec się prawa do miejsca grzebalnego na rzecz najbliższych członków rodziny osoby zmarłej, pochowanej w danym grobie.
    Takie zrzeczenie może nastąpić tylko w formie pisemnej w kancelarii Parafii, przy czym jeden egzemplarz oświadczenia woli zostaje w kancelarii, a drugi otrzymuje dysponent grobu.

  5. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Ponowne użycie grobu, po upływie tego nie może nastąpić, jeśli uprawniona osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę przewidzianą w Regulaminie cmentarza za pochowanie.

  6. Upływ okresu 20 lat nie powoduje automatycznie wygaśnięcia dotychczasowego prawa do grobu, ale z tą chwilą grób może być przeznaczony do ponownego pochówku, tzn. Zarządca cmentarza może przekazać to miejsce innej osobie, celem pochowania innego zmarłego.

  7. Dotychczasowe prawo do grobu wygasa od momentu i na skutek zaistnienia prawa innej osoby do pochowania zwłok w tym grobie. Jednak dopóki Zarządca cmentarza nie rozporządził miejscem i inna osoba nie nabyła prawa do grobu w tym miejscu, można skutecznie zgłosić zastrzeżenia i uiścić opłatę przedłużając prawo do grobu na kolejny okres 20 lat.

  8. Osobie, która pomimo upływu terminu czasu nie zgłosiła zastrzeżenia i uiściła opłaty nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca oddanego przez Zarządce cmentarza innej osobie z przeznaczeniem na grób, chociażby nadal stale odwiedzała grób i utrzymywała go w należytym stanie.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Wojkowice-Żychcice i Zarządca cmentarza nie odpowiadają za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz rzeczy pozostawionych bez nadzoru.

W przypadku naruszenia regulaminu właściciel cmentarza lub Zarządca ma prawo wystąpienia do odpowiednich organów o nałożenie stosownych sankcji prawnych i administracyjnych.

Zarządca cmentarza Firma Kamieniarska