Wyszukaj grób

REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO

NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W BIERUNIU NOWYM

 

Opracowany zgodnie z Ustawę z dn. 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. 2000 r. nr 23 poz. 195 ze zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 21 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. z dn. 21 marca 2008 r.) oraz Instrukcją o zarządzaniu cmentarzami parafialnymi w archidiecezji katowickiej.     

 

Kościół uważa cmentarze, grobowce, jak i poszczególne mogiły, gdzie spoczywają ciała zmarłych, za miejsca święte. Wierni, których Bóg powołał do siebie, oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania. Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy na nim zachować spokój i uszanować jego świętość.

 

  1. Cmentarz parafialny w Bieruniu Nowym jest własnością Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  1. Proboszcz Parafii NSPJ sprawuje zarząd nad cmentarzem samodzielnie lub przez pełnomocnika w tym prowadząc przewidziane prawem ewidencje i dokumentacje.
  1. Organizator pogrzebu, po przedłożeniu w kancelarii parafialnej Zgody na pochowanie zwłok oraz Aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego, ustala z zarządcą cmentarza: czas i rodzaj pogrzebu.
  1. W kancelarii parafialnej przyszły użytkownik grobu uzgadnia rodzaj grobu i miejsce na cmentarzu, zgodnie z obowiązującym Planem Cmentarza i przyjętą kolejnością zagospodarowania oraz wnosi opłatę.
  1. Na cmentarzu można wcześniej zarezerwować miejsce na pochówek, po uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej określonego miejsca (kwatery).
  1. Osoba wnosząca opłatę nie nabiera prawa własności do opłaconego miejsca, a jedynie staje się jego dysponentem. Dysponent jest zobowiązany do stałej troski o stan i wygląd opłaconego miejsca, grobu, nagrobka oraz bezpośredniego obejścia.
  1. Wszelkie opłaty cmentarne należy uiszczać w kancelarii parafialnej.
  1. Jeżeli po opłaconym okresie, użytkownik nie dokona przedłużenia rezerwacji, zarządca traktuje to, jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu i przeznacza miejsce do kolejnego pochówku.
  1. W ramach cmentarza udostępnione są:
    • powierzchnie grzebalne (kwatery), które stanowią miejsca na groby ziemne lub murowane,
    • ciągi pieszo jezdne,
    • miejsce na gromadzenie odpadów,
    • punkt czerpania wody,
    • miejsca postojowe, drogi i dojazdy oraz ubikacje zapewnione są w ramach zagospodarowania kościoła parafialnego, sąsiadującego z cmentarzem,
  1. Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu, albo usypywać ziemię w postaci pagórka nad grobem.
  1. Pomiędzy grobami powinno być zapewnione przejście o szerokości, co najmniej 50 cm
  1. Cmentarz należy utrzymywać jako teren zielony o założeniu parkowym. Zieleń na cmentarzu podlega ochronie przed zniszczeniem.
  1. Zakład pogrzebowy wykonujący usługi pogrzebowe musi posiadać zgodę zarządcy na wykonanie tych prac. Zakład pogrzebowy wykonuje prace na zlecenia organizatora Do jego zadań należy:
    • eksportacja zwłok z miejsca zgonu do miejsca przechowywania,
    • przechowywanie zwłok,
    • przygotowanie zwłok do pogrzebu, ew. spopielenie,
    • przygotowanie miejsca na cmentarzu (kopanie i zasypywanie grobu),
    • transport zwłok w trakcie pochówku, pochówek z asystą pogrzebową,
    • uformowanie grobu,
    • uporządkowanie miejsca pochówku w tym wywiezienie kamieni i gruzu.
  1. Dzieci w wieku do lat 7 mogą przebywać na terenie cmentarza tylko pod opieką dorosłych.
  1. Zabrania się jeżdżenia na terenie cmentarza rowerami i innymi pojazdami, chodzenia po trawnikach i grobach oraz wprowadzania psów i innych zwierząt.
  1. Zabrania się zaśmiecania cmentarza. Wszystkie odpadki należy składać w miejscu do tego przeznaczonym.
  1. Zabronione jest, bez uzgodnienia z zarządcą wykonywanie jakichkolwiek prac budowlanych na cmentarzu w tym budowy nowego pomnika – nagrobka.
  1. Zakład kamieniarski wykonujący prace na cmentarzu musi posiadać zgodę zarządcy na wykonanie tych prac. Zakład musi też zadbać o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach.
  1. Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika, odpowiedzialny jest dysponent grobu.
  1. Dla zapewnienia zasad porządku na cmentarzu i kaplicy cmentarnej w tym przestrzegania niniejszego regulaminu, Proboszcz Parafii NSPJ wyznacza administratora cmentarza i zawiera z nim umowę. Do zadań administratora należy:
    • wskazanie i wytyczenie miejsca pochówku zgodnie z opłaconym miejscem,
    • dysponowanie i utrzymanie w porządku kaplicy cmentarnej,
    • dbanie o przestrzeganie wymagań, jakie muszą spełniać groby zgodnie obowiązującymi przepisami,
    • dopilnowanie uporządkowania grobu po pogrzebie,
    • wydawanie zgody na umieszczanie w alejkach i przy grobie: ławek, podestów lub innych,
    • uzgadnianie i wydawanie zgody na utwardzenie miejsca przy grobie,
    • zapewnienie dostępu do punktu czerpania wody,
    • utrzymanie w porządku alejek i przejść miedzy grobami,
    • utrzymanie w porządku niezagospodarowanej części cmentarza.
  1. Dodatkowych informacji dot. zasad obowiązujących przy korzystaniu z cmentarza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa można uzyskać w kancelarii parafialnej